Francijas simbols Eifeļa tornis – cik daudz par to zini tu?

Pieminot vārdu “Francija”, visi kā viens, bez izņēmuma, vienu no lietām, kuru iedomājas, ir Eifeļa tornis. Un kā nu ne – šis, pirms 130.gadiem atklātais tornis ir iemantojis ne tikai pašu francūžu sirdis, bet arī tūristu, no visas pasaules. Katrai valstij ir savs simbols, zīmols, un par Franciju var teikt – jā, tas ir Eifeļa tornis.

Un kā nu ne – katru gadu teju 10.miljonu cilvēku apmeklē Eifeļa torni. Viens ir apskatīt un uzņemt skaistus foto pie šīs celtnes, taču otrs, zināt būtiskus faktus par tā tapšanas procesu un nozīmi. Tad nu, lai nedaudz izglītotos un uzzinātu ko jaunu, piedāvājam jums pāris interesantus faktus par Eifeļa torni un tā tapšanas procesu.

Pasaules augstākā celtne

Vai Tu zināji, ka līdz 1930.gadam Eifeļa tornis bija augstākā, mākslīgi radītā celtne pasaulē? Tieši tā! Kad torņa būve tika pabeigta, 1889.gadā, tas gozējās slavas saulītē un iemantoja augstākās celtnes titulu 41.gadu. Kura gan celtne varēja gāzt no troņa, šo Parīzes simbolu? Protams, kuri gan citi, ja ne amerikāņi, un viņu “Chrysler” celtais debesskrāpis Ņujorkā, 1930.gadā.

Garums un svars

Ja jau runājam un pieminam Eifeļa torni, tad būtiski būtu pieminēt tā parametrus. Francijas simbols stiepjas 325.metru augstumā un tā konstrukcija sver aptuveni 10100 tonnas.

Ceļš augšup

Sportiskākie no tūristiem, protams, izmanto kāpnes, lai nokļūtu skatu tornī, no kura iemūžināt elpu aizraujošas bildes, kā ar sevi, tā ar pašu Parīzi. Ja arī jūs būsiet nolēmis neizmantot liftu, bet gan kāpnes, tad derētu zināt, ka, lai nokļūtu Eifeļa torņa augšā, būs nepieciešams veikt 1665.pakāpienus. Taču, ja šis neskan tik vilinoši un tomēr vēlaties izmantot liftu, tad jāpiemin interesants fakts – Eifeļa torņa lifts, gadā vidēji veic 103000 kilometrus. Iespaidīgi, vai ne?

Torņa arhitekts

Ja jums radās jautājums, kā tornis ieguva savu nosaukumu, tad izskaidrojums ir pavisam vienkāršs. Vīrs, vārdā Gustavs Eifelis bija šī torņa ne vien arhitekts, bet arī inženieris.

Torņa pārkrāsošana

Saprotams, ka nepietiek ar to vien, ka uzbūvē celtni. Kādam par to ir arī jārūpējas un jāuztur. Nākamais interesantais fakts gan ir daudz figurējis internetā, taču bieži vien tiek pausta maldīga informācija.

Šo 10100 tonnas smago celtni pārkrāso un renovē ik pēc 7 gadiem. Pārkrāsošanas procesā, lai uzturētu torni vizuāli skaistu, tiek izmantots aptuveni 60 tonnas krāsas.

Apgaismojums

Teju katrs no mums ir redzējis Eifeļa torni naktī. Nav svarīgi vai dzīvē vai bildēs, taču daudzās gaismas un spilgtais apgaismojums izceļ šo Francijas simbolu. Ja jums būtu jāuzmin – cik daudz spuldzīšu izgaismo Eifeļa torni? Kādu skaitli jūs minētu? Tūkstotis? Pieci tūkstoši? Ne viena ne otra atbilde nav tuvu patiesībai.

Tad nu, lai izceltu un izgaismotu Eifeļa torni, katru nakti tiek iedegtas aptuveni 20000 spuldzīšu.

Gala vārds

Pirms dodaties apmeklēt kādu valsti vai vietu, būtu svarīgi zināt vismaz pāris faktus par to. Tas jums ļaus labāk izprast celtnes vai vietas būtību, kā arī aizdomāties par tā būvēšanas procesu. Protams, nav nepieciešams zināt konkrētus gadskaitļus, taču pāris lietām gan ir jābūt jūsu zinību bagāžā, pirms apmeklējot konkrētu vietu.