Cik droši ir iegādāties ģenētiski modificētu pārtiku?

Ģenētiski izstrādāta kukurūza, kas paredzēta dzīvnieku barībai, bet atrodama tako pamatnēs, rada izmaiņas rūpniecībā un valdībā Amerikā, taču tā nav vienīgā vieta, kur ir redzama ģenētiskās pārtikas ietekme. Arī Latvijā ir pieejama šāda veida pārtika, kurā laboratorijā tiek izmantota viena dzīva organisma gēni apmaiņā pret cita dzīva organisma gēniem. Šie ģenētiski modificētie organismi (ĢMO) kļūst aizvien izplatītākie. Latvijā populāra ir kukurūza un soja, bet pasaulē populārāks ir rapsis un rīsi. Šādai pārtikai ir savi plusi un mīnusi, ko ir jāapdomā pirms tās iegādes jebkurā veikalā neatkarīgi no valsts sammenligning nettsted.

Amerikā Kongress ieviesa jaunus tiesību akti, kas paredz, ka pārtikas un farmaceitisko produktu pārvaldē jāveic obligāti testi ģenētiski modificētiem pārtikas produktiem. Un ģenētiski inženierijas kukurūzas šķirne, kas netika apstiprināta lietošanai pārtikā, ir izņemta no ASV tirgus, kas, neskatoties uz pašreizējiem tiesību aktiem, rada jautājumus par to, kāpēc tā kādreiz tika apstiprināta un vai valdības regulatori atbilstoši reaģēja uz ziņojumiem, ka tika atrasti kukurūzas daļas bija atrodamas cilvēku pārtikā.

Vides aizsardzības aģentūra (EPA) paziņoja, ka Aventis CropScience piekrita anulēt Starlink iepriekš piešķirto licenci ģenētiskajai kukurūzai, kas paredzēta dzīvnieku barībai. Federālā aģentūra paziņoja, ka atsaukšana ir nepieciešama, jo Aventis nebija nodrošinājis, ka šī kukurūza neparādītos cilvēku pārtikā. Veselības apdraudējums “ir ārkārtīgi zems”, teica EPA tās sagatavotajā paziņojumā. Tomēr Aventis bija atbildīgs par to, lai Starlink kukurūza tiktu izmantota tikai dzīvnieku barībā, un šī atbildība acīmredzami netika pildīta. Kukurūzas pēdas nesen ir atklātas vairākos tako pamatņu zīmolos. Jaunākās pēdas tika atklātas tako pamatnēs, kuras pārdeva Safeway Inc., kas paziņoja par nodomu pēc tako rezultātu uzzināšanas no saviem veikaliem izņemt visas tako pamatnes. Vēlāk par līdzīgu atsaukšanu paziņoja uzņēmums Kraft Foods, kura Taco Bell zīmola pamatnes uzrādīja pozitīvus rezultātus saistībā ar ģenētiski modificētas kukurūzas klātbūtni. Pirms tika anulēta licence Starlink pārdošanai, Aventis apturēja nākamā gada ražas sēklu pārdošanu un piekrita iegādāties visu šī gada ražu jeb aptuveni 300 000 akru kukurūzas. Bet, neraugoties uz valdības un nozares atbildi, atsaukšana rada papildu bažas par pašreizējo ģenētiski modificēto kultūru apstiprināšanas procesu. Stingrāku noteikumu atbalstītāji vēlas, lai FDA pieprasītu ģenētiski modificētu kultūru pirmspārdošanas testēšanu, kā arī obligātu marķēšanu produktiem, kas vēlāk apstiprināti pārdošanai ASV. Viņi saka, ka nesenie atgādinājumi uzsver nepieciešamību pēc stingrākiem noteikumiem. Kukurūzu nekad nevajadzēja apstiprināt pārdošanai ASV, pirms tā nebija pārbaudīta. Tas bija pilnīgi bezatbildīgi. Kukurūza satur sintētisku olbaltumvielu, kas padara to toksisku kukaiņiem. Šis proteīns ir izturīgs arī pret kuņģa skābēm un fermentiem, kas norāda, ka tas arī cilvēkiem var izraisīt alerģiskas reakcijas. Šis ir bijis milzīgs sabiedrības eksperiments, kura rezultātus mēs, iespējams, nekad neuzzināsim elektrisk tannbørste for deg.

Latvijā ģenētiski modificētai pārtikai jābūt atbilstoši marķētai. To kontrolē arī Eiropas Parlamenta un padomes Regulas (EK) Nr. 1829/2003 un Nr. 1830/2003. Eiropas Savienībā atļauts izplatīt tikai tādu ģenētiski modificētu pārtiku, kas atrodas EK reģistrā un to ir atzinusi ĢM pārtikas produktu un dzīvnieku barības reģistrs, kas ir publicēts EFSA mājaslapā. Arī Latvijā ir pieņemti likumi saistībā ar šāda veida pārtiku – “Ģenētiski modificēto organismu aprites likums” un “”Ģenētiski modificēto organismu ierobežotās izmantošanas un atļaujas izsniegšanas kārtība”. Jūsu pašu izvēlē paliek tas, cik ļoti jūs uzticaties tirgotājiem un piegādātājiem, jo vienmēr ir iespējams, ka varētu notikt kāda nejauša kļūme.